People

Artistic Direction

Benjamin von Blomberg
Artistic Direction

Hannah Steffen
Consultant to the Artistic Directors (in Sabbatical)

Eliza Girod
Assistant to the Artistic Directors & Communication

Nicolas Stemann
Artistic Direction

Filip Auf der Maur
Assistant to the Artistic Directors

Isabella Wehdanner
Mitarbeiterin der Intendanz

Directorate

Benjamin von Blomberg
Artistic Direction

Marysol del Castillo
Head of Design (Set & Costumes)

Katinka Deecke
Head of Dramaturgy

Suna Gürler
Co-Director of Theatre Education, Head of Youth Clubs

Barbara Higgs
Head of Fundraising & Development

Peter Hüttenmoser
Administrative Director

Manuela Runge
Co-Director Theatre Education, Head of Theatre & School

Rona Schauwecker
Head of Marketing and Communications

Stefan Scheuermann
Head of Production Office

Nicolas Stemann
Artistic Direction

Seta Thakur
Head of Media & Public Relations

Dirk Wauschkuhn
Technical Director

Communication & Dramatugy

Katinka Deecke
Head of Dramaturgy

Suna Gürler
Co-Director of Theatre Education, Head of Youth Clubs

Barbara Higgs
Head of Fundraising & Development

Manuela Runge
Co-Director Theatre Education, Head of Theatre & School

Rona Schauwecker
Head of Marketing & Communications

Pascal Alexander
In-House Graphic Designer

Antonia Andreae
Schools Representative

Fadrina Arpagaus
Dramaturge

Lara Baltsch
Marketing & Communication

Bendix Fesefeldt

Dramaturge

Silvan Gisler
Audience Development, Creative Director

Annika Herrmann­ Seidel
Marketing Manager

Katrin Hohenacker
Events, Head of Field Office gfs

Jenny Kamer
Events

Elsa Horstkötter
Audience Development, Community Building

Miriam Ibrahim
Dramaturge (until January 2022)

Mathis Neuhaus
Audience Development, Chief editor Schauspielhaus Journal

Laura Paetau
Dramaturge (until December 2021)

Muriel Roth
Customer Relationship Manager

Laiya Sievi
Assistant Dramaturgy

Daniela Späth
Production Manager Young Programs & Theater Education

Cristiana Stella
Social Media Manager & Web Editor

Seta Thakur
Head of Media & Public Relations

Sinikka Weber
Surtitles & Translations

Joshua Wicke
Dramaturge

Production Office and Touring Office

Stefan Scheuermann
Head of Production Office

Jannike Bartkowiak
Dispatcher

Sonja Hildebrandt
Production Manager, Tour Management & International Relations

Selina Hess
Assistant Production Office

Monika Huber
Employee Production Office

Alexandros Ioannidis
Employee Production Office

Björn Pätz
​Tour Management & International Relations

Negi Urban
Consultant to the Production Office

Assistant

Sultan Çoban, Production
Leila Vidal-­Sephiha, Production
Laura Weibel, Production
Camille Roduit, Production
Clara Dobbertin, Production (Guest)
Samuel Petit, Productionn (Guest)
Maja Renn, Production (Guest)

Johanna Bajohr, Scenery
Karl Dietrich, Scenery

Eva Lilian Wagner, Scenery
Natascha Leonie Simons, Scenery (Guest)
Lilli Unger, Scenery (Guest)

Mona Eglsoer, Costume
Sophia Mey, Costume
Miriam Schliehe, Costume
Naima Trabelsi, Costume
Paula Herrmann, Costume (Guest)

Stage Managing

Aleksandar Sascha Dinevski
Michael Durrer

Eva Willenegger
Dayen Tuskan

Promting

János Stefan Buchwardt
Rita von Horváth

Katja Weppler

Administration

Peter Hüttenmoser, Administrative Director
Sabine Träger, Administrative Assistant and Contract Management
Hazrat Artiq, Service Contractor
Stefan Bachmann, Accountant
Maurice Baur, Business Administration Assistant

Monique Décorvet, Accountant
Adrian Feller, Archivist
Adrian Oliver Jacobi, Archivist
Harry Kulmitzer, Payroll Clerk
Manuela Meier, Controller
Laura Steiner, Employee Administration

Personnel & Cultural Development

Martin Hefti, Co-Director Personnel & Cultural Development
Sandra Zurbuchen, Co-Director Personnel & Cultural Development

N.N. Assistant Personnel & Cultural Development

Box Office

Freddy Andrés Rodríguez, Head
Evelyne Albin, Deputy Head
Cornelia Coblentz
Michel Frens
Joëlle Gantenbein

Cornelia Lang
Christa Müller
Sabine Mirjam Rashad­-Zellweger
Sonja Tsianakas

Reception

Robert Zähringer, Head
Carina Divéky
Yvonne Fischbacher
Brigitte Gerster

Aldo Keist
Gabriella Muratori
Renzo Spotti

Entrance

Robert Zähringer, Head
Jeanine Bandyk
Matthias Acklin
Dominik Baumann
Heidi Brüderli
Lukas Buser
Lorenzo Demenga
Andri Erdin
Gerda Geser
Maria Giacomelli
Robin Giacomelli
Doris Haug
Roman Hunziker
Mirko Kauz

Johannes Lehmann
Daniela Lüthi
Lynn Mariazouls
Claire Niklaus
Valeria Pistacchio
Bernado Revuelta Garrastacho
Luana Sarbacher
Josephine Scheibe
Doreen Schmid
Ursula Stähli
Marco Tentor
Pia Wetter
Viktoria Zöllner

IT

Theodor Scherrer, Head
Michèle Fransson, IT-Assistant
Christian Gretsch, IT-Support
Andy Gut, System-Administration

Raphael König, IT-Support
Thomas Müller, Ticketsystem-Support
Fabrizio Marseglia, Ticketsystem-Support

Technical Directorate

Dirk Wauschkuhn, Technical Director
Carsten Grigo, Deputy of Technical Director
Paul Lehner, Head of Production & Laboratory
Andreas Greine, Technical Director Touring

Vera Neves, Employee Technical Direction
Dominik Schluep, Event Manager
Siegfried Fuchs, Designer
Maya Harrison, Designer

Stage

Ralf Kranzmann, Head
Ruedi Schuler, Deputy Head
Alexander Barmettler, Dispatcher / Head of Storage / Transport
Florin Dora, Stage Manager
Daniel Lötscher, Stage Manager
Matthias Mücke, Stage Manager
Räthus Veraguth, Stage Manager
Daniel Beck, Stage Technician
Dominque Binggeli, Furniture Producer
Mario Brack, Stage Technician
Martina Breuer, Furniture Producer
Bronijc Cipolli, Foreman
Mateo Clavadetscher, Stage Technician
Andrej Cotelli, Foreman
Beat Dind, Stage Technician
Felix David, Apprentice
Paul Dorn, Stage Technician
Richi Fischer, Machinist

Thomas Germann, Machinist
Noëmi Germann­-Trautmann, Foreman
Jan Gremminger, System Technician
Volker Jaussi, Foreman
Boris Kerin, Machinist
Benjamin Knörle, Stage Technician
Hans Kothgassner, Stage Technician
Jan Kriesi, Stage Technician
Zora Ursina Marti, Apprentice
Constantino Martinez, Foreman
Patrick Mauerhofer, Furniture Producer
Oliver Miele, Foreman
Etienne Porret, Machinist
Gianluca Sani, Stage Technician
Rolf Schiesser, Chauffeur
Lorenz Storrer, Stage Technician
Leo Sussmann, Apprentice
Christian Szyska, Furniture Producer
Jem White, Stage Technician
Benjamin White, Stage Technician

Light

Rainer Küng, Head
Michel Güntert, Deputy Head
Sascha Haenschke, Assistant
Frank Bittermann, Lightning Master
Markus Keusch, Lightning Master
Christoph Kunz, Lightning Master
Gerhard Patzelt, Lightning Master
Thomas Adam, Signaller
Stefan Ehrler, Lightning Technician
Marco Göttler, Lightning Technician
Jan Guldimann, Lightning Technician
Robin Julian Huwiler, Lightning Technician
Verena Kälin, Lightning Technician

Rouven Keller, Signaller
Rolf Mäder, Lightning Technician
Roman Mauchle, Lightning Technician
Silvio Nagele, Lightning Technician
Marco Schäfer, Lightning Technician
Carsten Schmidt, Lightning Technician
Christoph Senn, Lightning Technician
Manuel Spycher, Lightning Technician
Rasmus Stahel, Lightning Technician
Manuel Treichler, Foreman
Roman Wälchli, Foreman
Roman Weber, Lightning Technician
Benjamin Wenger, Signaller

Carpentery

Michel Jenny, Head
Mario Steiner

Bettina Stoffel

Upholstery

Ivano Tiziani, Head
Daniel Härri, Deputy Leiter
Lars Bachmann
David Coradi

Jeremy Eichenberger, Apprentice
Florin Elmer
Claude Kaiser
Martin Leuenberger

Locksmithery

Guido Brunner, Head
Julian Schuler, Deputy Head

Ramon Schwarz

Painting Studio

Annette Erismann, Head
Bettina Meister, Deputy Head
Christoph Felix Maier
Christine Rippmann, Theatrical Plastic

Julian Matthias Scherrer, Apprentice
Flavia Somalvico
Flurina Trachsel

Sound & Video

Jens Zimmer, Head
Julio Cesar de Macedo Dertoni, Deputy Head
Katharina Brändli, Sound-& Video Technician
Benjamin Hauser, Sound-& Video Technician
Tim Huber, Sound-& Video Technician
Paul Hug, Sound-& Video Technician
Jasmin Kruezi, Sound-& Video Technician
Fabian Kubelik, Sound-& Video Technician

Andi A. Müller, Videoforeman
Matthias Müller, Sound-& Video Technician
Joaquin Rivas, Sound-& Video Technician
Renata Vonarburg, Sound-& Video Technician
Holger Wendt, Sound-& Video Technician
Noè Toldo, Sound-& Video Technician

Props

Heiko Baumgarten, Head
Simone Fröbel, Deputy Head
Rock Battaglia, Props Master
Sarah Aurelia Fröhlicher, Props Master
Anna Harff, Props Master

Daniel Läuchli, Props Master
Anja Mednitzer, Props Master
Simone Müller, Props Master
Mike Nützel, Props Master
Sabrina Zurburg, Props Master

Make-Up

Judith Janser Ruckstuhl, Head
Simone Mayer, Deputy Head
Carla Alarcon, Make-Up Artist
Anita Brülisauer, Make-Up Artist
Katharina Fenne, Make-Up Artist

Jill Heim, Apprentice
Dana Hesse, Make-Up Artist
Alexandra Scherrer, Make-Up Artist
Julia Schmincke, Make-Up Artist
Lena Steiner, Make-Up Artist

Tailoring

Hanne Wulff, Head of Tailoring
Judith Janser Ruckstuhl, Deputy Head of Costumes
Anita Lang, Head of Wardrobe Mistress for Men & Deputy Head of Costumes
Christian Tritscher, Deputy Head of Wardrobe Mistress for Men
Maurizio Bello, Men's Tailor
Raphaela Leuthold, Men's Tailor
Dechen Minder, Men's Tailor

Cäcilie Dobler Peters, Head of Wardrobe Mistress for Women
Karin Metzler, Deputy Head of Wardrobe Mistress for Women
Susanne Boner, Costume Editing
Linda Gervasi, Dressmaker
Marion Kaspar, Dressmaker
Karin Siegrist Okocha, Dressmaker
Marcella Incardona, Fund Manager

Dresser

Sandra Caviezel, Head
Olivia Grandy, Deputy Head
Eva Allemann, Dresser
Simone Choffat, Dresser
Karin Jäger, Dresser
Franziska Drossaart van Dusseldorp, Dresser

Nicole Jaggi, Dresser
Alexandra Kojic, Dresser
Reni Lindauer Wey, Dresser und Laundry Preparation
Tiziana Ramsauer, Dresser
Andrea Röschli ­Gisler, Dresser
Bernadette Lydia Räss, Laundry Preparation

Maintenance

Dieter Fenner, Head
Martin Wild, Deputy Head
Michael Gabathuler
Yves Quentier
Danilo Sergio Risi

Roger Siegrist
Markus Spörri
Hansueli Tischhauser
Felix Wolfart
Christian Zurkirchen

Cleaning Service

Reto Jost, Head
Sonia Maria Cabral de Jesus Morais
Sevketa Gränicher-Bögli

Vania Alexandra Oliveira Barbosa
Paula Weiss-Trusty

Canteen

Nermin Svjetlica, Head
Natascha Werthmüller, Head
Timo Criveli, Deputy Head
Swea Grazia Sardone, Deputy Head
Perparim Islami, Chef of Pfauen
Abdoulaye Sow, Chef of Schiffbau
Cathy Blatner
Gertrun Farhat

Désirée Hambrusch
Katrin Henn
Racquel Mocrieffe
Benjamin Pfister
tassilo Roeck
David Stacho

Production Management (Guests)

Laura D'Incau
Henrique Marian

Sandra Schudel

Anti-Racism Coaching

Rahel El-Maawi (Guest)
Mandy Abou Shoak (Guest)

Intimacy Coordinator

Katarzyna Szustow (Gast)

Mussical Coaching

Jojo Büld (Gast)

Design

Laurenz Brunner
Selina Bernet
Sylvan Lanz

Clemes Piontek
Andreas Hänggi
Martin Andereggen

Surtitles

Pantea Berlin
Alain Angehrn
Maja Bakos
Salome Bossard
Isabelle Koch
Kevin Mutter

Maya Scharf
Nicole Schmid
Julia Skof
Josephine Scheibe
Holly Werner